Всички русенски спортни клубове заслужават подкрепа. Без изключение.
Тези, които постигат спортни успехи, заслужават още повече – обич от фенове, внимание от спонсори и допълнителна подкрепа от държавата.
Спортът възпитава характери. Децата, които тренират, са по-малко агресивни, по-силни – и тялом, и духом.
Но не бива да има общински „финансови инжекции“ за едни за сметка на други. В Русе има десетки клубове и хиляди деца, младежи и възрастни, които заслужават не подаяния, а ясна, последователна подкрепа.
Можем да изброим редица спортове, в който русенските клубове имат успехи. В плувните и бойните спортове, волейбола, футбола, спорта за хора в неравностойно положение, вдигането на тежести, спортното ориентиране, танците, колоезденето, автомобилния и мото спорта, баскетбола, гимнастиката и акробатиката, фехтовката, леката атлетика, стрелбата, шахмата, тениса, конния спорт и всички други мултидисциплинарни спортове. Със сигурност пропускам някой – и това само доказва колко богата е спортната карта на Русе.
Спортното училище в Русе е ярък символ на тази спортна традиция. Постиженията на неговите възпитаници са гордост за целия град и за цялата страна – над 5500 медала от национални и международни състезания, като близо 2000 от тях са златни. От новата учебна година училището ще предложи възможност още от пети клас да се изучават три нови спорта – волейбол, баскетбол и скокове на батут. По случай 55-годишнината на училището в Русе се събраха спортни легенди и представители на местната и държавната власт, обединени от една кауза – бъдещето на българския спорт, в който Русе заема важно място.
Спортът трябва да се насърчава. С разум, с грижа и с дългосрочна визия.
Подкепям становището на общинскиятсъветник проф. Велизар Павлов от „Демократична България“, който алармира, че редът и процедурата по Наредбата за условията за финансово подпомагане на клубовете в община Русе са погазени „по възможно най-грубия начин“. Той коментира заседанието на Постоянната комисия за младежта и спорта на 18.06.2025 г., на която са разгледани начините за финансиране специално на колективните спортове.
Поставен е коефициент за класиране 4,6 на баскетболен клуб Дунав 2016, което е нарушение на чл.8, ал.6, т.5 от Наредбата: 5. За участие на представителен мъжки или женски отбор в държавно първенство се пресмята коефициент за класиране (K), при условие, че са постигнати поне 5 победи в редовния сезон на първенството.
През предишната 2023/2024 година БК Дунав 2016 е имал само представителен женски отбор в А група жени, при което в първия етап на първенството е изиграл 14 срещи с 14 загуби. Във втория етап на първенството е изиграл 6 срещи с 6 загуби и отново е на последното място.
Това означава, че неговият коефициент за класиране е 1, а не 4,6. Поставянето на коефициент 4,6 води до увеличаване на финансовото подпомагане на клуба с около 60 000 лв. и ощетява всички останали клубове.
Нарушаването на наредбите на Общинския съвет нарушава интересите на русенските граждани и е много лош атестат за Община Русе и Общинския съвет. Оставам с впечатлението, че върху някои членове на комисията, предварително е оказван натиск за вземане на необективно и несправедливо решение, подчерта общинският съветник.