В последната година и половина работих, за да предложа конкретни решения за облекчаване на преминаването през ГКПП „Дунав мост“ при Русе.
През юли 2023 г. разписах концепция за мобилно приложение, защото не бях и не съм съгласен частна фирма да определя кой и кога ще премине границата ни. В него шофьорите на тежкотоварни автомобили ще могат сами да вземат пореден номер от личния си телефон, с ясна визуализация колко време остава до преминаването им. Предложението ми включва и възможност за ранна регистрация, интеграция с GPS, интерактивна карта на паркингите, многоезична поддръжка, както и свързаност с различни държавни системи. Агенция „Митници“ работят по предложението ми и ще натискам то да стане по-бързо готово, за да премине тестовете и да се интегрира в цялата държава.
През август 2024 г. подкрепих нововъведената възможност за електронно заплащане на такса „мост“ за леки автомобили, като предложих въвеждане на автоматични бариери и бързи ленти за пътуващи, платили предварително. Подчертана беше и необходимостта от информационна кампания за популяризиране на електронното плащане, усъвършенстване на уебсайта, чрез скъсяване на URL адреса и осигуряване на допълнителна многоезична поддръжка. Благодарен съм на областната управа в Русе за готовността да работят върху реализирането на тези предложения, включително и въвеждането на онлайн плащания за тежкотоварни автомобили.
През септември 2024 г. акцентирах върху това, че Русе заслужава справедлив дял от приходите от такса Дунав мост, които да бъдат вложени в местната инфраструктура, шумоизолиращи пана, озеленяване и поддръжка на натоварената пътна мрежа. Тази практика вече е успешно приложена в Гюргево, Румъния, и вярвам, че е напълно осъществима и тук. Нямам все още разбиране по темата, но това не ме отказва, защото продължавам да вярвам, че с общи усилия ще превърнем Русе в пример за устойчиво и балансирано развитие.